امروز
دوشنبه 4 بهمن 1400
17:51

اهداف و زمینه های کاری

This post is also available in: English (English)

تولید کنندگان و کارخانجات زیادی هستند که در کشور به تامین بازارهای داخلی مشغولند. پروسه تولید به خودی خود نیرو ، وقت و انرژی زیادی را به خود اختصاص میدهد که این امر برای تحقق اهداف موسسان و کارآفرینان یعنی صرف کردن همه پتانسیل های موجود در راه تولید و ارائه خدمات. بدیهی است که هرآنچه وقت و زمان صرف تولید محصول و کیفیت آن صرف شود نتیجه و بازخورد بهتری را دریافت میکنیم اما تنها فروش و آن هم فروش سود آور می تواند سختی و دشواری این راه را شیرین کند. از این رو اغلب تولید کنندگان به بازاریابی داخلی میپردازند و سعی در متقاعد کردن مشتریان منطقه ای به خرید و استفاده از خدمات خود دارند. اما وسعت این منطقه چقدر است؟ آیا فروش به این روش پاسخگویی الزامات ، هزینه ها و برابر با تلاش و انرژی که صرف شده تا این خدمت و محصول ارائه گردد می باشد ؟ عده ای بر این باورند که تبلیغات کلید حل این بحران است. ولی سوال اینجاست که هزینه تبلیغات قابل تامین است؟ یا اینکه تولید کننده را با ریسک عدم بازگشت سرمایه در حداکثر بازه زمانی قابل تحمل توسط سرمایه گزار مواجه میکند؟

علم بازاریابی و تجارت نوین به این مسئله پاسخ میدهد و آن این است که کارآفرین یا سرمایه گزار زمان و هزینه را در توازن نگه دارد. شعار تبلیغات هزینه نیست و سرمایه گزاری است کاملا صحیح است ولی به شرط آنکه در زمان مناسب انجام شود. متاسفانه گارگاه ها و کارخانجات زیادی زیر بار این هزینه ها دوام نیاوردند و کارشان به تعدیل نیرو و تعطیلی موقت و دائم کشید. حلقه گم شده این موارد زنجیروار در بزرگ کردن دامنه فروش متکی به کیفیت و سود آور کردن فروش به روشهای مدرن تر است . حتما می پرسید معنی این جمله پیچیده چیست و چه راه کاری دارد.

تصور کنید در منطقه ای به وسعت استانی و جمعیتی بین ۳ تا ۷ میلیون نفر کارخانه ای احداث کرده اید و محصولی تولید میکنید که برند و نام تجاری شما را هم رده رقیبانتان قرار میدهد. گام دوم شما استخدام بازاریاب منطقه ای است و اگر مقرون به صرفه باشد تبلیغات محلی و رسانه ای (در سطح استاتی ) خواهد بود. خوب تلاش شما تا زمان دریافت باز خورد از بازاریابی و تبلیغات ادامه خواهد داشت ولی نهایتا معطوف به بازاری با جمعیت ۳ تا ۷ میلیونی میشود . این در حالی است که سهم شما از بازار حاصل تقسیم ارزش بازار بین شما و رقیبانتان است. خوب اگر شما بازار خود را گسترش دهید چه؟ یعنی اینکه دامنه بازار یابی و تبلیغات را بیشتر کنید. مسلما اولین چیزی که به ذهنتان میرسد این است که به هزینه بیشتری نیاز است. بله. هزینه ، نیرو ، وقت و … بیشتری نیاز است تا شما بتوانید تنها کمی به وسعت بازارتان بیافزایید.

پس بزرگ کردن دامنه بازار چگونه به شما کمک خواهد کرد ؟

در این میان همچنان راه حل بزرگ کردن بازار باقی میماند فقط جوابش این است که نه توسط شما بلکه با برون سپاری.

شرکتهایی هستند که در ازای شریک شدن در درصدی از سود شما این محصول را برای بازارهای داخلی بازاریابی و تبلیغات میکنند. ولی اگر این بازار وسعتش از تمام کشور و یا حتی به صورت گزینشی به کشوری خاص که رقبای شما در آنجا کمتر هستند بشتر بشود چه؟ با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تلاش دولت و دولت مردان در کم کردن صادرات نفتی و افزایش صادرات کالا و خدمات غیر نفتی درآمد مبتنی بر ارز و میتواند میزان سود آوری شما را فرا تراز حد انتظار شما ببرد. این در حالی است که توان و تمرکز شما بر روی تولید و کیفیت محصول و خدمات است و با برون سپاری کردن امور فروش و بازاریابی داخلی و ایجاد پروسه صادرات هم میزان درآمد بالاتر خواهد رفت و هم از مزایای آن مانند معافیت های مالیاتی ، اشتغال زایی و طرح های تشویقی و وام های مرتبط استفاده خواهید کرد. بعلاوه شما نیز به نوبه خود در چرخاندن چرخ صنعت کشور و ایجاد درآمد و همچنین صادرات محصولات ساخت کشور عزیزمان سهم خواهید داشت.

شرکت تجارت اورست اسپادان به عنوان زیر مجموعه شرکت مادر ، پارسیان صنعت اصفهان ، با هدف بالا بردن میزان صادرات غیر نفتی و نیز ایجاد چرخه فروش با رویکرد گشترش بازار و بازاریابی هدفمند در سال ۱۳۹۹ تاسیس و شروع به کار کرد.

از ابتدای فعالیت این شرکت، با نگاه ویژه ای به جستجوی محصولات صادراتی ساخته شده در ایران پرداخت و این حساسیت را به منظور کاهش سطح ریسک و شروع مطمئن تر کار شرکت بود. این حقیقت که بازار جهانی هم ظرفیت بالای دارد و هم رقبای بزرگتر و سر سخت تر باعث شد تا این حساسیت جای خود را به نگرش واقع بینانه بدهد و بدین خاطر این امر که فقط محصول با کیفیت قابلیت صادرات دارد به عنوان سرلوحه کار شرکت قرار گرفت. این شرکت برای پیش برد اهداف خود و همچنین سهولت تجارت با جهان بدور از کشمکشهای سیاسی، تصمیم به همکاری با چند شرکت معتبر داخلی و خارجی گرفت و با لطف خداوند و تلاش مدیریت و پرسنل خود  توانست در این بازه زمانی حساس چندین قرارداد مهم و سودمند به امضاء برساند و عملیاتی کند.

انتخاب دقیق محصول و بررسی دقیق شرایط تولید کننده این تضمین را برای خریدار دارد که علاوه بر دائمی بودن تولید و به موقع رسیدن سفارش، میتواند تبلیغات محیطی خود را با آرامش خاطر و مطمئن انجام و ادامه دهد. این در حالیست که محصول با کیفیت نام و نشان کشور و محصولات ساخت ایران را در زمره محصولات با کیفیت و خوش آوازه دنیا قرار میدهد و این رونق فروش کمک شایانی به تولید کننده میکند.